Przede wszystkim hamulce

tarcze hamulcowe płyn

Każdy, kto choć raz w życiu kierował samochodem, doskonale wie, że jednym z najważniejszych systemów mających wpływ na bezpieczeństwo nasze i innych użytkowników drogi jest układ hamulcowy. Pod żadnym pozorem nie można zaniedbywać jego okresowych kontroli.

Niezbędne kroki

Osoby, które posiadają dokument uprawniający je do poruszania się po drogach publicznych powinny mieć podstawową wiedzę z zakresu obsługi samochodu. Co do zasady przez każdym wyruszeniem w trasę powinniśmy kontrolować przede wszystkim wskaźnik podajnika, w którym znajduje się płyn hamulcowy. W przypadku, gdy jego stan wynosi poniżej minimum, należy prędko go uzupełnić i kontrolować ewentualne ubytki. Od razu warto zaznaczyć, że nie ma znaczenia to, jakiej firmy płyn wlejemy do zbiornika. Ważne jest wyłącznie to, by spełniał wymagania wskazane w następujących normach:

  • – SAE J 1703
  • – FMVSS 116
  • – ISO 4925

Niebezpiecznie zaniedbania

Nie trudno się domyślić, że niedbalstwo w tym przypadku może być bezpośrednim skutkiem tragedii na drodze. Kierujący, w którego samochodzie zawiedzie układ hamulcowy, na ogół zdany jest na łaskę losu. W bardzo wielu wypadkach wytracenie prędkości następuje dopiero po spotkaniu z przeszkodą. Dlatego nie można pod żadnym pozorem zapominać o zmianie płynu według zaleceń producenta bądź przy każdej zmianie tarcz, klocków, czy bębnów. Po kilku latach użytkowania traci on swoje właściwości i może się to przekładać na to, jak długa jest nasza droga hamowania.