Bezpieczny płyn do spryskiwaczy

spryskiwacze płyn

Chemia samochodowa jak sama nazwa wskazuje, ma specyficzny skład. Poszczególne preparaty bazują na rozmaitych środkach chemicznych, z którymi nie powinniśmy się stykać za często, gdyż może to negatywnie oddziaływać na nasze zdrowie.

Kiedy nadchodzi zima

Zwykle już pod koniec października większość kierowców wlewa do zbiorników zimowy płyn do spryskiwaczy. Właśnie wtedy temperatura po raz pierwszy w roku spada poniżej zera. W takich warunkach letni płyn zupełnie się nie sprawdza. Każdy kierujący ma świadomość, co mogłoby się stać, gdyby na trasie przednia szyba nagle cała pokryła się lodem.

Gdzie tkwi różnica?

Przeciętny konsument na pierwszy rzut oka nie dostrzega zasadniczo różnicy pomiędzy płynami dostępnymi na rynku. Jest to jednak złudzenie, bo środki te różnią się od siebie nie tylko marką czy ceną, ale i składem. Zasadniczo wyróżnia się płyny zimowe, które:

  • zawierają metanol w małej lub dużej ilości
  • oraz te, które go nie mają wcale

Alkohol ten jest bardzo szkodliwy dla naszego organizmu. Jego stężenie w niektórych płynach jest tak duże, że pod żadnym pozorem dla własnego dobra nie zaleca się ich używać. Przed dokonaniem zakupu dobrze jest spojrzeć na etykietę. Markowy produkt niezawierający metanolu to jedyny rozsądny wybór. Jak widać, można wyprodukować dobry i w pełni skuteczny płyn bez jego zawartości. Różnica w cenie wynosząca zwykle kilka złotych nie wydaje się przesadnie duża, a przecież w tym wypadku chodzi o nasze zdrowie, które jest bezcenne.