Jak konserwować elementy plastikowe auta?

Właściciele pojazdów mechanicznych zwykle dbają przede wszystkim o wygląd zewnętrzny swoich aut. Często odwiedzają myjnię, ale zaniedbują wnętrze pojazdu. Wymaga ono tymczasem tyle samo uwagi, jak karoseria, zwłaszcza jego plastikowe elementy. Czym i jak je myć, aby zawsze lśniły czystością? Jak konserwować plastiki na zewnątrz samochodu?

Czyszczenie plastików zewnętrznych

Współczesne samochody produkowane są z wykorzystaniem wielu różnych tworzyw sztucznych, z których robione są nie tylko elementy kokpitu we wnętrzu auta, ale również elementy zewnętrzne.

Chcąc utrzymać je w należytym stanie przez długi czas, należy je nie tylko odpowiednio myć, ale i konserwować. Po pierwsze, przy każdym myciu auta trzeba usunąć z nich brud. Wystarczy do tego zwykła gąbka i uniwersalny detergent do czyszczenia – nawet ten sam który wykorzystujemy do mycia całego pojazdu. Nie trzeba martwić się, że szorując plastik poczynimy jakiekolwiek szkody, ponieważ naturalnie ma on chropowatą powierzchnię. Przy woskowaniu auta plastikowe elementy powinny być oklejone np. bezbarwną taśmą i folią, ponieważ trudno z nich usunąć resztki wosku.

Do polerowania i konserwacji plastików zewnętrznych auta trzeba wybrać dedykowane środki myjące. Niedrogie płyny oferują takie marki jak Sonax czy K2. Składniki takich środków pokryją plastik cienką, niewidzialną warstwą ochronną, dzięki czemu będzie ładnie się prezentował. Stanie się równocześnie chroniony przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego.

Jeśli czarny plastik na zewnątrz auta zaczyna blaknąć, warto potraktować go specjalnym czernidłem do plastików, które przywróci mu naturalną barwę i solidnie zabezpieczy.

Czyszczenie wewnętrznych elementów plastikowych

Kokpit posiada tyle elementów plastikowych, że trudno je szybko wymyć. Pierwszym krokiem przy czyszczeniu wnętrza samochodu jest odkurzenie całego pojazdu, a następnie mycie szyb. Na elementy plastikowe nakładamy odpowiedni środek do czyszczenia przy użyciu ściereczki z mikrofibry. Najlepiej wybrać środek delikatnie matujący plastik.  Dolne, plastikowe partie wnętrza pojazdu spokojnie spryskamy sprayem, a środek myjący wyszorujemy papierowymi ręcznikami. Połyskujące plastiki trzeba wypolerować czystą ściereczką.

Do czyszczenia trudno dostępnych miejsc, np. wlotu wentylacji i szpar pomiędzy elementami plastikowymi, przydadzą się patyczki kosmetyczne. W ten sposób nasze plastikowe elementy auta będą lśniły czystością.